CzechMEP 2018: O co jde?

Národní kola MEPu fungují skoro ve všech členských zemích Evropské unie. Mimo jiné totiž slouží k vybírání pěti delegátů, které danou zemi následně reprezntují na mezinárodním MEPu. V České republice se doteď delegáti vybírali na Gymnáziu Jana Keplera, kde se konal tzv. „KeplerEP“. V červnu tohoto roku bude mít možnost toto zakusit mnohem více studentů po celé České republice. 

V krásných lokalitách v centru Prahy bude zasedat šest výborů a debatovat o současných nejvýraznějších globálních problémech. Jedná se o věrný Model Evropského parlamentu, jelikož zadání těchto výborů kopíruje zadání těch opravdových v Evropském parlamentu. Také systém vyjednávání a struktura psaní rezoluce je obdobná. Tento rok se bude například probírat, jak udržet svobodné vyjadřování v médiích a jak úspěšně zavést cirkulární ekonomický systém. 

Navržená rezoluce je pak zaslána Všeobecnému shromáždění (General Assembly). Každý výbor následně obraňuje vlastní rezoluci. Delegáti mimo navrhující výbor mají příležitost rezoluci zdokonalit, debatovat o ní, napadnout ji a v neposlední řadě o ní hlasují.

Praha: výhled na řeku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *